Şeyh Raid Salah Gençlik Kültür Merkezi’nde Konuştu

Kudüs Muhafızı ve İslami Hareket lideri Şeyh Raid Salah, siyonistlerin Kudüs’ü Yahudileştirme planlarını İstanbullu gençlere anlattı

Mescidi Aksa’ya yapılan son saldırılara karşı Kudüslü Müslümanlara öncülük eden Raid Salah, İstanbul ziyaretinde Fatih’de faaliyetlerini sürdüren “Gençlik Kültür Merkezi”nde düzenlenen Genç Söyleşilerin bu haftaki konuğuydu.

Bir mücadele İnsanı Raid Salah

Ömrünü ve tüm mesaisini Mescidi Aksa’ya yapılan taarruzlara karşı mücadele etmek ve Mescid-i Aksa’yı korumakla geçiren Salah, sık sık İsrailli Yahudilerin tutuklama ve saldırılarıyla karşı karşıya kaldı.

Hayatının bir kısmını İsrail zindanlarında geçirdi. Son zamanlarda Mescid-i Aksa’nın korunup onarılması için çaba sarfeden Raid Salah, tüm dünyada ve Türkiye’de çeşitli ziyaretler gerçekleştirerek İsrail’in sinsi planlarını deşifre eden seminerler düzenlemektedir. Bu sebeple işgalciler tarafından hayatı boyunca yüzlerce kez sürgüne gönderilmiş fakat o her seferinde Kudüs’e dönüp mücadelesine devam etmiştir.

Türkiye Ziyaretleri ve Fatihte Gençlerle Buluşması

Bu bağlamda geçtiğimiz hafta boyunca Türkiye’de çeşitli ziyaretler gerçekleştiren Salah, Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilen bir çok programda Türkiyeli Müslümanlara hitap etti.

İstanbul Fatihte, Gençlik Kültür Merkezinde düzenlenen Genç Söyleşiler programına katılan Salah Türkiye de gerçekleştirdiği ziyaretleri değerlendirdi.

“Müslümanlar en ufak meselelerinden en büyük meselelerine kadar nasıl birliğe muhtaçsa Mescidi Aksa meselesinde de aynı öyledir. Müşterek gayede birleşmek gerekir.” diyen Raid Salah Ankara’da ve İstanbul’da gördüğü Mescid-i Aksa bağlılığı ve sevgisinden övgüyle bahsederken,” Davamıza gösterilen ilgi bizi çok mutlu ediyor, korkulardan arınıyoruz” şeklinde konuştu.

Mescid-i Aksayı İşgal Projesi

Mescid-i Aksa’yı işgal ederek ilk etapta yarı yarıya bölmeyi hedefleyen İsraillilerin emellerini gerçekleştirmek için yoğun bir şekilde Aksa’ya saldırılar düzenlediğine dikkat çeken Raid Salah “Geride bıraktığımız sene de saldırılar kesilmedi. Ekim ayında dünyaya yansıyan saldırılar oldu. Tüm dünyanın gözleri önünde İsrailli yerleşimciler Mescide yöneldiler. Canla başla savunduk. Bunlar dünyanın gözleri önünde oluyor. Müdafaa ediyoruz ve suçlu oluyoruz. Canımız pahasına da olsa bu yoldan geri dönmeyeceğiz. Ömür boyunca hapislerde kalacak olsak da bu mücadeleye devam edeceğiz.” dedi.

“Mescidi Aksa, Filistin davasının cisimleştiği en önemli mevzidir. Dün burada nasıl Haçlılarla mücadele başladıysa, İngiliz mandasına karşı ihtilal başladıysa bugün de İsrail’e karşı direniş burada devam edecektir. Filistinlilerin iradesi zayıflamış görünebilir. Çünkü önce 30 sene İngiltere, ardından 60 senedir İsrail işgali, 90 senedir fasılasız işgal devam ediyor. Yüz sene öne Libya’da Ömer Muhtar’ın işgalcilere söylediğini söylüyoruz: Hakkı savunuyoruz, bizi susturabilirsiniz, ancak hakkı susturamazsınız.” Diyerek sözlerine devam eden Salah Müslümanların bu mücadelede Filistinli kardeşlerine ve Aksa’ya sahip çıkması gerektiğini vurguladı. “Sizin gibi gençleri gördükçe bizim gücümüz ve umudumuz artıyor” diyen Salah salonda duygulu anlar yaşanmasına neden oldu.

İsrail Hapishanelerinde İşkence ve Tutsaklar

İsrail’in yaptığı zulümlerden bahseden Raid Salah, “Şuanda İsrail hapishanelerinde 11bin Müslüman tutsak edilmiş durumdadır. Bunlar bizim bilgilerine ulaştığımız kardeşlerimiz. Bunların içerisinde büyük bir kısmı Müslüman hanımlardan oluşuyor. Kimisi çocuğunu işgalcilerin hapishanelerinde doğurmak zorunda kaldı. Özellikle bu Müslüman annelerimizi, bacılarımızı kurtarmak Kudüs’lü ve istanbul’lu Müslümanların üzerine düşen en önemli farzdır.”

Türkiyeli Müslümanlara verdikleri destekten dolayı her zaman dua ve teşekkür ettiklerini belirten Raid Salah, Türkiyeli Müslümanlara ve gençlere teşekkür ederek konuşmasını noktaladı.

Program Gazze ve Direniş adlı sinevizyonun yayınlanması ve marşlarla devam ettikten sonra yapılan dua ile son buldu.

İsra Haber

Read Previous

Mescid-i Aksa Üzerine Oynanan Oyunlar ve Yıkım Planı

Read Next

Mısır’ın Dünü ve Bugünü, İhvan-ı Müslimin