Kemal Hatip Genç Söyleşilere Konuk Oldu

http://www.israhaber.com/resim.php?resim=resim/haber/11403.jpg&en=200&boy=150Yeni dönemin ilk Genç Söyleşiler programı yoğun bir katılımla Gençlik Kültür Merkezinde düzenlendi.

Genç Söyleşiler’de bu hafta, bütün hayatını Kudüs davasına ve Mescid-i Aksa’nın korunmasına adayan Filistin İslami Hareket Lideri Kemal Hatip, Kudüs’te son gelişmeleri değerlendirdi.

Konuşmasının ilk bölümünde Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın tarihi önemi ve serüveninden bahseden Hatip ‘’ Kudüs Müslümanlarındır!’’ sözünün delillerini gençlerle paylaştı.

Yahudilerin İnşa etmek istedikleri Süleyman mabedinin yeri noktasında ihtilaf içerisinde olduklarını vurgulayan Hatip, Yahudilerinde kendi aralarında bölündüklerini söyledi.

Siyonistlerin Mescid-i Aksa’yı bir an önce yıkmak istediklerini belirten Kemal Hatib sözlerine şöyle devam etti; Yahudiler Mescid-i Aksa’nın altında derin tüneller kazarak Mescidimizi yıkmaya çalışıyorlar. Tek bununla da kalmıyor Kudüs’te ki Müslümanları zorla yerlerinden, evlerinden sürgün ederek bu yerlere Yahudileri yerleştiriyorlar. Mescidimizin çevresine sinagog ve havralar inşa ediliyor. Ve bu halen bu gün devam etmektedir. Nihai hedefleri ise Mescid-i Aksa’yı sahipsiz bırakıp ortadan kaldırarak, yerine Süleyman Mabedi’ni inşa etmektir. Ancak biz buna son nefesimize kadar gerekirse canlarımızı feda ederek karşı koyacağız.’’

Tüm dünya Müslümanlarının sıkıntı altında, işgaller ve zulümlerle karşı karşıya olduklarını vurgulayan Hatib ‘’Çeçenistan,Afganistan, Irak, Somali,Sudan gibi coğrafyalarda bulunan direnişçilerin ve halkların birleştikleri tek bir nokta vardır. Oda Mescid-i Aksa’nın işgalden kurtarılmasıdır.’’dedi.

Filistin’de gayri meşru bir şekilde iktidarın kendilerinde olduğunu belirten Mahmut Abbas ve kabinesinin Filistin konusunda söz söylemeye hakkı olmadığını ve anlamsız barış görüşmelerinin Filistin halkının taleplerini karşılamadığını belirten Kemal Hatip Kudüs ve Mescid-i Aksa hakkında söz hakkının tüm İslam ümmetinde olduğunu vurguladı.Kemal Hatib bu görüşmelerinde çok kısa sürede son bulacağını söyledi.

Mavi Marmara şehitlerinden gıpta ile bahseden Kemal Hatip ‘’ ümmetin kanları birbirine karıştı.bu bile umutlu olmamamıza bir vesiledir. İnşaallah özgür Mescid-i Aksa’da hep birlikte namaz kılacağız’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Daha sonra kendisine sorulan sorulara cevap veren Hatip gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Kendisine Fethullah Gülen’in Mavi Marmara baskınından sonra yaptığı açıklamaların sorulması üzerine ‘’ Ben bu şahsı tanımıyorum. Ama böyle bir açıklamayı yapan kişinin Allah’ın İslam dinini doğru anlamaktan mahrum ettiği birisi, yahut aklı melekelerini yitirmiş birisidir.Allah’ın ayetleri ve Peygamberimizin Hadisleri gayet açık ve nettir. Mescid-i Aksa’yı savunmak için yola çıkan bu kardeşlerimizin Allah katında şehid olduklarından eminiz.’’şeklinde konuştu.

Bir süre gençlerle sohbet eden Kemal Hatip Gençlik Kültür Merkezinin faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Mavi Marmara şehidleri hakkında bilgi alan Hatip salonda bulunan yaralılarla özel olarak ilgilendi.Türkiyeli Müslümanların Filistin dahil bir çok İslam ülkesinde şehidleri olduğunu öğrenen Hatib çok etkilenerek Türkiyeli Müslümanların çalışmalarının bereketlenmesi için dua ederek salondan ayrıldı.

isra haber

Read Previous

Ağustos 2010 İlköğretim Yaz Kampı

Read Next

Karagül: İsrailliler Türkiye’de Ev Basıyorlardı