Fatih’te Yeni Bir Adres: Gençlik Kültür Merkezi

http://haksozhaber.net/images/news/13019.jpg
Fatih’te Gençlik Derneği açıldı. Derneğin sabit bir limanı da olacak: Gençlik Kültür Merkezi. Fatih Kıztaşı’nda Cumartesi akşamındaki açılışta Atasoy Müftüoğlu bir konuşma yaptı.

Gençlik Kültür Merkezi’nin açılışında konuşan Atasoy Müftüoğlu, konuşmasına açılışı hayırlayarak başladı. Fakat bu yeni başlangıcın gerçek manada bir başlangıç olmasını dilediğini de ekledi. Varolanı tekrar etmenin ve geçmişi yadetmenin çabalarımızı akamate uğratacağının altını çizen Müftüoğlu, İslam’da aslında eleştirel bir geleneğin her zaman olageldiğini, gençlerin de kırmadan dökmeden içinde yer aldıkları hareketleri eleştirerek geliştirmeleri gerektiğini söyledi. Konuşmanın çarpıcı başlıkları şunlardı:

Geleneğimizde eleştiri vardır

“İslam’da aslında eleştirel bir gelenek hep vardır. Fakat bu özgüveni kaybettiğimiz için bugün varolan statükoları eleştirmek yerine konformist tavırlar sergiliyoruz, bireycilik ve liberallik her taraftan bizi etkiliyor. Bu zaafın temelinde bir özgüven sorunu yatmaktadır. Algılarımız müstakil ve bağımsız değil. İslam’ı tercih ediyoruz, bunu ifade etmekte bir sorunumuz olmuyor. Fakat bu tercihimizin sınırları yönetiliyor ve yönlendiriliyor. Algısal çarpıklıklar ortaya çıkıyor. Yaşı başı Sovyet işgali dönemleri de hatırlamaya müsait bir Afgan ziyaretçi ’80’lerde Sovyet işgaline karşı Türkiye’den dayanışma ve yardımlaşma heyetleri eksik olmazdı. Ama bugün yok. Herhalde Amerikan işgaliyle bir probleminiz yok.’ diyor haklı olarak. Bugün İslam dünyasında çok büyük altüst oluşlar var, Irak, Afganistan. Ve biz algılarımız kavramsal ve kurumsal baskılarla çarpıklaştırıldığı için bunlara karşı yeterince tepki veremiyoruz.

Yeni kuşak neler yapabilir?

Bizim kuşağımızda kendiyle büyülenme sorunu çok fazlaydı. Etrafta ne oluyor, dünyada neler olup bitiyor diye bir kaygı merkeze koyulmazdı. Bunun yeni kuşakta böyle olmaması gerekir.

Gençler de maalesef hayata ufukları kapalı olarak çıkartılıyor. Buna imkan vermemelisiniz. Gençler bir tek üstadı değil yüzlercesini takip edebilmelidir, en iyisi aslında üstatçılık kültürünü tümden terk etmelidir. Efsane kültürü büyü kültürü narsist tarzlar terk edilmedikçe yine ufuklar kapalı kalacaktır. Maalesef gençler de bu kültürlere ve tarzlara meşruiyet verebiliyor. Büyüleyenin suçu olduğu kadar büyülenenin de sorumluluğu vardır. Oysa her kuşak kendinden evvelkini aşmakla yükümlüdür.

Tarihe dönüş gerekli

İslam’ın yeniden tarihe dönmesi gerekiyor. Bugün İslam’ın kendisi gündemden çıkmış İslam namına ikame ettiğimiz şeylerle meşgul oluyoruz. İslam toplumları maalesef asla ilişkin konuları tartışmıyor. İçinde yaşadığımız dünyayı tanımamız lazım. Bunu dokunaklı öykülerle şekilci imajlarla yapamayız. Bugün maalesef cemaatlerimizden bunlar yansıyor. Namımız yürüsün diye bir iş yapılmamalı. Cemaatler halkla ilişkiler ve pazarlama yöntemlerini kullanıyor. Oysa nitelikleri çoğaltmak önemlidir, sayıları değil. Dilerim burası böyle olmasın. Menkıbeler üreterek benmerkezcilik yaparak dünya eşittir ben ve cemaatim diyerek nasıl bir mücadele verebiliriz?”

İskenderpaşa Mahallesi Açıklar Sk.12 Kıztaşı/Fatih adresinde açılan Gençlik Kültür Merkezi’nin hayırlara vesile olmasını diliyor; İslami mücadelede yeni bir mevzi olmasını temenni ediyoruz.

Yasin Şafak – Salih Adıyaman / Haksöz-Haber

Read Next

Fatih’te Bir Güzel Mekan