Fatih’te Bir Güzel Mekan

Gençlik Kültür MerkeziGençlik Kültür Merkezi sadece işimizi yapalım diyen bir yer. Sizi bir çay içmeye bekliyorlar.
Gençlik Kültür Merkezi’nin kurulduğunun haberini sizlere daha önce vermiştik. Derneğin çalışmaları ile ilgili Salih Adıyaman’a birkaç soru yönelttik.

-Derneğin katılımcıları, bağlıları kimlerdir?

Dernek genişçe bir iş yapan çevreyi barındırıyor. Çalışmalar yeri geldiğinde liseli talebelerin kontrolünde gerçekleşirken, yeri geldiğinde üniversite talebelerini, üniversite mezunlarını sorumluluklar almaya yönlendiriyor. Ama asıl hedef genç denince ilk aklan gelen lise dönemiyle başlayıp üniversiteyi de içine alan 17- 25 yaş arası.

-Öngörülen çalışmaların genel profili nasıl?

Çalışmalar klasik bir mantık üzerinden şekilleniyor; ulaşılabilen gençleri dernek çatısı altında bir araya getirip okul dersleriyle alakalı takviye çalışmaları yaptırmak, öte taraftan bu çalışmaları yürütürken bir taraftan da İslami, ahlaki, insani noktadaki eksiklerimize yönelik atölye çalışmalarıyla destek aramak, daha doğrusu birbirimize destek olmak.

Gençlik Kültür Merkezi-Gençlik Kültür Merkezinde ne tür etkinlikler düşünülüyor?

-Derneğin kurucu takımının geniş bir ufka sahip olması en avantajlı nokta, gelişmeye de açık bir merkez olacaktır. Hiçbir grup-cemaat-kuruluş propagandası yapılmayacak, bu da kimseden korkmadan kimseyi de kırmadan çalışmalar yapabilme yetisini kazandıracak. 2008 yılında başlayan “Genç Söyleşiler” oturumları bunların en güzel örneklerinden biriydi. Söyleşiler farklı tarzdan  birçok aydına ve aktiviste ev sahipliği yapmış ve ev sahipliğini hakkıyla yerine getirmiştir. Üniversite öğrencilerine yönelik başlayan söyleşiler ilerleyen programlarda önü alınamayan bir sayıya ulaşarak her yaştan katılımcıyı içine katabilmiştir. Dernek bunun haricinde sportif yönüyle de umut vaat edeceğe benziyor. Dernek içerisinde çalışmalarda önemli yerleri bulunan profesyonel sporcuların ileriye yönelik projeleri de bizim çevrelerde pek rastlanılmayan tarzda. Gençlik dönemlerinin unutulması mümkün olmayan kampları da çok profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilecek, zaten gerçekleştiriliyordu daha da bir tanzim edilecek.

Gençlik Kültür Merkezi-Ne tip bir irade ve katılım ortaya koyacaksınız?

-Herkes gibi yaşadığı çağa  tanıklık eden  gençler olarak çok zor bir döneme şahitlik etmeye devam edeceğe benziyoruz. Zor günlere; sevmeyi, düşünmeyi, bilenmeyi, direnmeyi bilerek girmemiz gerekiyor. Bugün Türkiye garip zamanların eşiğinde daha doğrusu dünya yeni bir hayat için hazırlık arefesinde. Dünyada her yeni gün yeni gelişmelerin habercisi. Bundan dolayı  gündemi takibini yapmak elzem oluyor. Bu noktada sadece külliyatı kastetmiyorum, en çok da gündelik hayatı mercek altına almak derdimiz.

Gündemin ve  her gün esen yellerin savurduğu  yapraklar  olmak yerine, günü doğru kavrayıp doğru adımlar atmak, gerektiğinde  gündemin büyülü gerçeğinden kurtulup kendi yalın gündemimizi oluşturma arzusu bizler için temel ilkelerden birisi. Birbirini arayan soran ve birbirine karşılıklı olarak bir şeyler öğreten insanlar olmak istiyoruz. Hepimizin hepimizden öğreneği bir şeyler muhakkak olacaktır.  Tüm çabalarımızın  Allah’ın rızasına bir vesile aramaktan   daha önemli bir gayesi olamaz olmamalıdır.  Profesyonel olmadan, edaya bürünmeden, unvanlara sarılmadan da  iyi işler çıkartılabilir demek isterim, inşallah bu ahdimize vefalı oluruz.

-Yolunuz açık olsun.

-Çok sağolun.

Yasin Şafak – Dünya Bizim

Read Previous

Fatih’te Yeni Bir Adres: Gençlik Kültür Merkezi

Read Next

Modernizm ve Gençlik